Čo prezrádzajú nechty o vašom zdraví ?
Farba nechtov, rôzne ryhy alebo škvrny na nechtoch prezradia veľa o zdravotnom stave.
Lámavé nechty: spôsobujú odlakovače, časté máčanie vo vode, čistiace prostriedky alebo priame slnečné žiarenie. Pokiaľ tieto faktory nepripadajú do úvahy, môže sa jednať o nedostatok niektorých vitamínov (A, B) alebo minerálov (železo a vápnik), alebo ochorenie štítnej žľazy. Je potrebné absolvovať vyšetrenie krvi.
Biele škvrny a prúžky sú príznakom nedostatku vápnika alebo zinku.
Priečne rýhy bývajú dôsledkom prechodenej infekčnej choroby. Väčšinou samé zmizne.
Pozdĺžne rýhy poukazujú na nedostatok tekutín. Ak ich neodstráni zlepšený pitný režim, navštívte lekára. Mohli by súvisieť so zlým prekrvením končatín.
Žlté zafarbenie nechtov vznikne pri plesňových ochoreniach.
Fialová a purpurová farba nechtov je spôsobená chladom alebo v dôsledku blokády krvi. Pomáha rozhýbať krv, odstrániť blokádu masážou.
Hnedočierne škvrny môžu skrývať neškodné materské znamienko, ale tiež veľmi nebezpečnú rakovinu kože.
Lyžičkový tvar je deformácia, pri ktorej sú nechty prehnuté dovnútra. Príčinou je porucha látkovej výmeny.
Prehnuté nechty smerom hore môže ísť o dedičnú deformáciu alebo to signalizuje poruchu pečene, pľúc, srdca či čriev.
Bradavice sú vírusové ochorenia a všetky jej druhy sú spôsobené vírusom HPV (human papilloma virus), ktoré jednoznačne patria do rúk lekára.
Kurie oká sa odlišujú od bradavíc tým, že sú bolestivé. Ide o zhluky odumretých kožných buniek, ktoré vznikajú napríklad pod vplyvom silného trenia, tesnou obuvou alebo vzájomne sa tlačiacich kostí chodidiel.
Mykózy sú plesne kože a nechtov. Kožné plesne môžu žiť len vo vrchných vrstvách kože. Keď si budete všímať svoje nohy, postrehnete začínajúcu mykózu. Začínajúca pleseň má sprievodné javy - začervenanie a svrbenie, prípadne zbelenie medzi 3-4 a 4-5 prstom. Postihnuté miesto mykózou treba dôkladne umyť, osušiť naozaj do sucha a následne použiť fungicídny prostriedok, napríklad Lamisil, Terbisil , ktorý pôsobí liečivo aj po ukončení aplikácie. Nezanedbateľná je hygiena a uprednostniť bavlnené ponožky.
Plesňové ochorenie kože je vysoko infekčné. Pôvodcom plesňového ochorenia sú dermatofyty, ktoré sa zachytia na pokožke, veľmi často medzi prstami, zvlášť pri spotených nohách. Vznik týchto ochorení ľudia často podporujú sami, a to nevhodnou, nevetranou, vlhkou alebou gumovou obuvou. K prenosu dochádza najčastejšie v saunách, na kúpaliskách a v spoločných hygienických zariadeniach.
Podnechtová pleseň (onychomykóza) - môže súvisieť s plesňovým ochorením kože. Výsledkom tejto plesne je žlté alebo sivožlté zafarbenie nechtov, ktoré bývajú zhrubnuté, drobivé a často odlúčené od nechtového lôžka. Nechty do čierna a zelena bývajú napadnuté plesňovými hubami.
Stuhnutý palec objavuje sa pri nosení malej obuvia u vášnivých turistov, ak si správne nezatiahnu topánku, tak pri chôdzi dolu kopcom palec neustále udiera do prednej časti topánky. Najlepšou liečbou je nasadenie ortézy na noc na vybočený palec, alebo predný podpätok t.j. zvýšenie podošvy v mieste kĺbu palca a ostatných prstov. Tento zvýšený podpätok preberá funkciu kĺbov prstov a palcového kĺbu.
Kladivkové a drápovité prsty obyčajne vzniká pri nosení obuvi na vysokom podpätku. Zo začiatku sú ešte prsty mäkké, takže po vyzutí topánok ani nevieme, že prsty sú v obuvi takto deformované. Postupom času ale dôjde k skráteniu šliach ohýbačov prstov a k stuhnutiu týchto deformít. Prsty potom zostávajú deformované aj po vyzutí topánok. K týmto zmenán tvaru sa časom pridávajú ďalšie problémy:
- pri kladivkových prstoch vznikajú mäsité výrastky na zvýšených medzičlánkových kĺboch, otlaky, tlakové vačky y často aj kurie oká
- pri drápovitých prstoch sa objavujú zvýšeným tlakom na bruško skrčených prstov podnechtové kurie oká.
Preložený prst býva súčasťou ťažkého vbočenia palca, ktorý sa postupne podsúva pod druhý prst. Preložený prst sa kladivkovito deformuje. Problémy sú podobné, ako pri kladivkových prstoch. To začiatku pomáha bandážovanie, masáže a cvičenie s palcom.